Цікаві уроки

Нестандартний урок –сюрприз
з математики у 2 класі
з елементами інтерактивних та інформаційних технологій.

Тема уроку. Вправи на закріплення таблиці множення числа 5. Розв’язування задач на збільшення та зменшення числа в кілька разів.

Мета уроку. Закріплювати знання табличного множення числа 5; удосконалювати обчислювальні навички, вміння розв’язувати задачі на збільшення та зменшення числа в кілька разів; розвивати логічне мислення; формувати вміння давати оцінку своїм знанням; виховувати турботливе ставлення до птахів.

Методично-дидактичне забезпечення. Комп’ютер, диск зі слайдами, картки з прикладами для роботи в парах, сигнальні картки, конверти з геометричним матеріалом для роботи в парах.

Хід уроку
I.Організація учнів до уроку.
Я всміхаюсь сонечку!
Здрастуй золоте!
Я всміхаюсь квіточці!
Хай собі росте!
Я всміхаюсь дощику!
Лийся, мов з відра!
Друзям усміхаюся!
Зичу їм добра!

II.Мотивація навчальної діяльності.
1.Налаштування на урок.
- Тож налаштуємося на урок і промовимо із заплющеними очима вислови:
Я - учень.
Я ходжу до школи.
Мене вчать вчитися.
Я все розумію.
Я хочу все знати.

2. Ознайомлення з девізом.
А тепер девіз згадаймо
І урок наш починаймо!
А девіз нашого уроку:
Міркуємо - швидко!
Відповідаємо - правильно!
Лічимо - точно!
Пишемо - гарно!

III. Повідомлення теми і завдань уроку. Прийом інтриги.
- Сьогодні я подарую вам урок, на якому будемо закріплювати знання таблиці множення 5. Вам доведеться розв'язати багато цікавих завдань. Якщо ви з ними справитеся, то на вас чекає сюрприз… Та про це дізнаємося в кінці уроку.

IV. Актуалізація опорних знань.
1.Логічна вправа «Знайди зайве».
-Отже, розпочнем! Логічна вправа.
-Знайдіть зайве серед назв:
шпак, горобець, снігур, синичка.
-Так, це шпак.
-Доведіть, що зайвим є шпак.
-Правильно, шпак один з найперших птахів, які приносять на своїх крилах весну.
-Отже, ви впоралися з першим завданням. І для вас з'являється буква.

2.Гра «Лопоможи шпаку долетіти до шпаківні». Усний рахунок.

4•5 10:2 3• 6 24:4 2•7 12:3 2•9 21:3 7•5 (35)
-Кінцевий результат число 35.

3.Каліграфічна хвилинка. Вправа «Гронування».

-Отже, презентація числа 35.
-Що ви знаєте про це число?
-Що спільного у написанні цих цифр?
-Напишіть каліграфічно це число.

(З'являється буква).

4.Математичний диктант.
- Щоб дізнатися, який ще птах прилітає найпершим навесні, треба швидко думати.
-Записуйте тільки відповіді.
-Знайдіть третину числа 15.
-Ділене 20, дільник 2. Знайдіть частку.
-Множники 3 і 5. Знайдіть добуток.
-Птахи звели 4 гніздечка, в кожному по 5 яєчок. Скільки всього яєчок в гніздечках?
-Знайдіть половину числа 50.
-Перше число 10, а друге у 3 рази більше. Знайдіть друге число.
-Знайдіть суму чисел 20 і 15.
-Зменшуване 47, від’ємник 7. Знайдіть різницю.
-Множники 5 і 9. Знайдіть добуток.
-Запишіть результат останнього прикладу таблиці множення 5.

Перевірка за записом на слайді.
- Ви швидко міркували, тому прочитайте назву птаха.
-Так, це пташка жайворонок. Гніздяться ці птахи виключно на землі, часто використовують для цього знайдені або спеціально вириті ямки.
-Перевірте правильність виконання диктанту за записом на слайді.

5 10 15 20 25 30 35 40 45 50
Ж а й в о р о н о к
-Подивіться уважно на результати диктанту і скажіть, яку закономірність має цей ряд чисел?
(Результати таблиці множення 5). (З'являється буква).

5. Вправа « Мікрофон».( Завдання по командах).

-Які особливості таблиці множення числа 5 ви запам’ятали?
• Усі добутки закінчуються на 0 або на 5.
• Якщо 5 помножити на парне число, добуток закінчується на 0.
• Якщо 5 помножити на непарне число, то добуток закінчується на 5.

-Як читали таблицю множення вдома?
• Зліва направо і навпаки.
• Як солдат, який крокує.
• Стрибаючи і читаючи.
• Співаючи.
• Запитуючи.

- Які приклади зафарбували червоним кольором, а які зеленим? Чому?

5 • 1 = 5 5 •10 = 50
5 • 2 = 10 5 • 3 = 15 5 • 4 = 20

6. Гра «Пташка видзьобала число».
- А зараз пограємо гру. Вставте число, яке видзьобала пташка.
1, 2 стовпчики фронтально,
3 стовпчик самостійно.

… • 4 = 16 4 • … = 32 36: …= 9 ( 4 )
3 • 5 = … 5 • … = 45 5 • …= 25 ( 5 )
…: 4 =7 … • 8 = 40 5 • 7 = …. ( 35 )
24: …= 8 3 • ….= 30 …: 3 = 3 ( 9 )

(З'являється буква).

7.Робота в парах. Завдання на картках.
-Важко було птахам взимку, холодно, голодно. Але деякі птахи раділи зимі - у них в цей час зявлялися пташенята. Розвяжіть самостійно ланцюжок прикладів, і ви дізнаєтесь назву цього птаха.
8:2=… +4=… 5=…:4=… 5=… -2=
- Яку відповідь отримали?(48)
-Правильно.
-Ланцюжок ви розв'язали, а тепер за результатом прикладу прочитайте назву цього птаха.
Таблиця самоперевірки. Слайд.
Дятел - 42
Шишкар – 48
Синичка – 27
-Правильно, діти. Ця незвичайна пташка – шишкар. Інші птахи дивуються: «Як у такий мороз зявляються пташенята! Вони живими залишаються?» Шишкар їм відповідає: «Ще й як будуть жити! Я їм ялинове насіннячко приношу, а мати гріє їх, наче пічечка. І тепло їм, і ситно, і від моєї пісеньки весело».
(З'являється буква).

8. Самостійна робота. Завдання по варіантах.
На дошці –слайди з прикладами. Під першим малюнок дрохви, під другим – журавля, а під третім – лелеки. Учні самостійно розв'язують приклади.
1 вар. 2 вар. 3вар.
59+54 = 99 24:4+48 = 54 18+56 = 48
32:4:2 = 4 (15+6):3 = 7 (30-12):2 = 9
8:2+45= 24 28:45 = 35 58+40 = 80
Самоперевірка. (Запис на слайді).
-Перевірте правильність виконання прикладів за записом на слайді.
-Хто з вас не допустив жодної помилки? Дайте додаткове запитання цьому учневі.
(З'являється буква).

Розвязавши ланцюжки прикладів, учні одержують цікаві відомості з життя птахів.
-А тепер послухайте цікаве про цих птахів.
• Найбільшй птах в Україні – дрохва - важить близько 16 кг.
• Рідкісний птах журавель-красавка відкладає лише по 2 яйця.
• Протягом дня лелека приносить їжу своїм пташенятам щонайменше 9 разів.

-Бережіть усіх птахів, діти!
-Кожен з них повинен житии!

Фізкультхвилинка.
Весняний дощик. Журавель. Горобчик. Гуси. Орел. Сова.

V. Розвиток математичних знань.
1. Гра « Веселий дзьобик». Порівняння виразів. ( Завдання на слайді).
-А зараз пограємо гру. Порівняйте вирази і вставте «дзьобики», тобто знаки більше або менше.
- Перший стовпчик запишемо на дошці. А другий - самостійно.
5 • 6….5 • 5 на…. 5• 7….5• 6 на….
5 • 8….5 • 9 на… 5 •5….5 •4 на….
Самоперевірка за записом на слайді.
(З'являється буква).

2.Робота з підручником.
Книги – морська глибина:
Хто в них пірне аж до дна,
Той, хоч і праці мав досить,
Дивнії перли виносить.

-Так сказав про книги Іван Франко. Тож і ми з вами вирушаємо за перлами і відкриваємо підручники.

а) Вправа « Мозковий штурм». Завд. №877 (усно).
- Яку дію виконаємо, якщо сказано: «на … більше», «на … менше»?
- Яку дію виконаємо, якщо сказано: « у …рази більше», « у… рази менше»?

б) Задачки від синички.
-Зараз ми будемо розв’язувати задачу про рибалку. Хто такий рибалка?
-А хто із птахів любить рибалити? Відгадайте.
Літати і бігати цей птах не може, але відмінно плаває і пірнає. Дорослі птахи годуються дрібними рибами, молюсками. Ви здогадалися? Хто це?
-Прочитайте уважно задачу № 876.
-Читає задачу вчитель.

Перший етап.
-Про кого йдеться в задачі?
- Скільки окунів впіймав рибалка? (15.)
-Чи відомо, скільки йоржів впіймав рибалка? (Ні.)
-Що про це сказано в задачі? (Йоржів – у 3 рази менше.)
- Що це означає?
-Про що запитується в задачі?
Під час аналізу умови задачі складається скорочений запис задачі.
-Розгляньте скорочений запис задачі. Хто може самостійно розв’язати задачу, «увімкніть» червоні ліхтарики і приступайте до роботи.

Другий етап.(Учні, які розв’яжуть задачу самостійно, отримують завдання скласти до задачі вираз. З рештою учнів учитель складає план розв’язування задачі.)
-Чи можемо відразу дізнатися, скільки всього риби впіймав рибалка? Чому? ( Ні. Тому що не знаємо, скільки йоржів впіймав рибалка.)
-Чи можемо дізнатися, скільки йоржів впіймав рибалка? Що означає « у 3 рази менше»?
-А тепер можемо дізнатися, скільки всього рибин впіймав рибалка?
План розв’язання задачі:
1. Скільки йоржів впіймав рибалка?
2. Скільки всього рибин упіймав рибалка?
-Хто може самостійно розв’язати задачу, «увімкніть» сині ліхтарики.

Третій етап. Решта учнів викладають на парти зелені «ліхтарики» і записують розв’язання задачі під керівництвом вчителя за допомогою допоміжних карток.

Творча робота над задачею.
-Яке ще питання можна поставити до задачі?
Перевірка розв’язання задачі. (З'являється буква).

3.Робота в парах.
-Синичка також пропонує попрацювати в парах: за скороченим записом скласти і розв’язати задачу про птахів усно.
Завдання на картках перед учнями (два типи задач).
Заслуховується дві пари учнів.(Один учень розповідає зміст задачі, а другий – пояснює розв’язання задачі.)
(З'являється буква).

4.Робота з геометричним матеріалом.
-Складіть із геометричних фігур пташку. (Геометричні фігури в конвертах).
-Виміряйте сторону квадрата і знайдіть його периметр.
Перевірка виконаного завдання.
-Які геометричні фігури ви використали, щоб скласти пташку?
-Чому дорівнює периметр квадрата? Як ви його знайшли?
(З'являється буква).

5. Цікавинки від сороки.
а) Продовжити логічний ряд.
-Допоможіть зібрати намисто, яке розсипала сорока.
10 20 30 ….
5 15 25 ….
2 5 8 …..

б) Ребуси.
-Сорока не може прочитати слова. Допоможіть їй.

VI. Підсумок уроку.
1. Рефлексія. Оцінювання.
-Що найбільше сподобалося на уроці?
-Що запам’яталося?
-Що приготувати вам на наступний урок?
-Хто з вас вважає, що працював на уроці дуже гарно?

2.Робота з буквами.
-Що за сюрприз чекав на вас?
(Діти складають із букв слово розумники).
-Ви і справді розумники.-впоралися з усіма завданнями, працювали дружно і старанно.
Збіг урок наш, як коротка мить.
Дуже швидко час біжить.
Та попереду у нас багато кроків,
Багато веселих, цікавих уроків…

VII. Домашнє завдання.

Розв’язати задачу і приклади за картками


Нестандартний урок природознавства у 2 класі
Тема. Кругообіг води в природі. (За підручником І.В. Грущинської)
Мета: сформувати уявлення учнів про роль води в природі, кругообіг води в природі, три стани води, властивості води, виявляти причинно-наслідкові зв’язки в природі; розвивати вміння аналізувати природні явища, робити висновки; виховувати бережливе ставлення до води, бажання економно використовувати воду, повагу до природи.
    Тип уроку: комбінований урок.
    Методично – дидактичне забезпечення уроку: схема кругообігу води в природі, групові картки-вказівки для об’єднання в групи, мікрофон, зображення плакучої хмаринки та крапельок води для вправи «очікування», картки для індивідуальної, парної та групової роботи, картка-план уроку, опорні схеми, скринька з «секретом» (подякою водички), смайлики настрою, картки для оцінювання, фотографії погоди в природі.

Хід уроку

ДЕВІЗ УРОКУ:
На дошці напис
"Водиця — всьому цариця... "

     І Етап орієнтації
   Учитель.
-         Пропоную на початку уроку попрацювати з загадками.
1.     Зоря – зірниця красна дівиця, по небу гуляла плакала-ридала. (Хмара)
2.     Місяць бачив – не підняв, сонце встало і забрало. (Вода)
3.     Я маленька, хмаринки сльозинка
А моє ім'я … (Краплинка)
-         Молодці! То що буде у нас на вустах звучати постійно на уроці? (Хмара, вода, краплинка води)  
     ІІ Хвилинка календаря
     1 .Рубрика  "Синоптики повідомляють "
      Учитель.
-         Яка зараз пора року?
-         Який місяць?
-         Коли ви йшли до школи, ви помітили, який стан неба?
-         Сьогодні тепло чи холодно?
-         Чи є вітер?
-         Чи падав дощ, коли ви йшли до школи, а може світило сонечко?
-         Що вам спадає на думку, коли ви чуєте слово «осінь»?
     2. «Українські прикмети»
Сьогодні добре знають люди,
яка погода завтра буде,
бо теле— й радіопрогноз
підкаже — спека чи мороз.
В старі ж часи, і це знаменно, —
діди й бабусі наперед
прогнозували достеменно
погоду з безлічі прикмет:
Як місяць гострий — на непогоду,
як рівний — на ясну блакить,
щербатий — то відомо зроду,
що незабаром задощить.

     ІІІ Етап перевірки раніше засвоєних знань
     Дидактична гра ««Так» чи «Ні»»
     Учитель.
-         Я вам пропоную пограти в гру. Приготуйте свої долоні. Я зараз буду вам
зачитувати твердження. Якщо воно правильне  - ви робите один удар долонями, а якщо ні, то сидите тихо.
Вода - найбільш поширена речовина на Землі. (+)
Вода є всюди: в морях, океанах, ґрунті, повітрі. (+)
Вода може бути лише в двох станах. (-)
Вода стає твердою при 0 °С. (+)
Життя на Землі можливе без води. (-)
Вода входить до складу всіх живих організмів. (+)
При нагріванні вода замерзає. (-)
Вода відноситься до живої природи ( - )
Вода в газоподібному стані називається снігом (-)
Вода може бути в рідкому, твердому та газоподібному станах (+)
     ІV Етап актуалізації чуттєвого досвіду та опорних знань
—  Де в природі знаходиться вода? Як можна про це дізнатися? 
—До якої частини природи відноситься вода?
—    Чи багато її на Землі?
—   Що таке вода? Яка вона? Який колір, смак, запах?
—   Які її властивості?
       V Етап мотивації навчальної діяльності та повідомлення теми, мети і завдань уроку.
Учитель.
-         У нас сьогодні незвичайний урок, котрий захопить велику кількість різної
інформації, яку вам потрібно знати. (Учитель дістає скриньку і ставить її на свій стіл.) (Додаток 1)В цій скриньці є для вас дещо. Те, що там лежить і від кого воно отримає той, хто буде на уроці найуважнішим, найкмітливішим і відповідатиме на всі поставлені мною питання.
     1.Проблемна ситуація
      - Як ви вважаєте, чому воду називають вічною мандрівницею? ( Відповіді дітей)
     - Точну відповідь на дане питання ми отримаємо сьогодні на уроці, тема якого «Кругообіг води в природі».
      2. Оголошення мети та завдань уроку
   3. Поділ на групи
     - Спочатку,  об'єднаємося у групи. (Вчитель розподіляє клас на 3 групи – по рядах: «Краплинка», «Сніжинка», «Хмаринка»)
 4. Вправа «Очікування». Робота в групах.
       - Оскільки ви вже дізналися тему, над якою ми будемо працювати, я вам
хочу задати таке питання: «Що ви очікуєте від даного уроку?». Перед вами варіанти можливих тверджень. Вам треба вибрати правильне, на ваш погляд і зачитати, починаючи фразою «Ми очікуємо…».
(Групам роздаються варіанти краплинок – відповідей для вправи «Очікування» і діти обирають потрібні твердження.) (Додаток 2)
   Вправа «Мікрофон». Кожна група зачитує свої очікування від уроку, починаючи фразою «Ми очікуємо…». На дошці прикріплена плакуча хмаринка. Під хмаринкою прикріпляються на дошці очікування дітей.
5.     Проектування
   Учитель.
-         Я пропоную вам ознайомитися з планом уроку, пункти якого необхідно
Буде виконати на уроці. (Дітям роздаються плани роботи на уроці) (Додаток 3)

     VІ Етап сприймання та усвідомлення учнями нового навчального матеріалу
Кругообіг води в природі
   Учитель. (Учитель, розповідаючи, ілюструє)
-         Перетворення води з одного стану в інший в природі відбувається
постійно. Сонце нагріває землю. Під впливом сонячного тепла з усіх водянистих поверхонь: річок, ставків, озер, морів, океанів, ґрунту і рослин випаровується вода. Легенька водяна пара піднімається високо вгору, де набагато холодніше, ніж біля поверхні Землі. Під дією холодного повітря вона охолоджується і перетворюється на дрібненькі краплинки води. З них утворюються дощові хмари. У хмарах краплинки збираються у великій кількості і становляться такими важкими, що починають падати на землю у вигляді дощу. Але це відбувається у теплі періоди погоди.
     Пізньої осені та взимку холоднішає. Стовпчик термометра опускається нижче 0о. Настають морози, випадає сніг. Сніжинки утворюються з водяної пари високо над землею, де надто холодно. Спочатку це дуже маленькі кристалики – крижинки, схожі на шестикутні зірочки. А за той час, поки падають, вони значно збільшуються. Це відбувається тому, що на їхньому шляху зустрічається водяна пара. Яка осідає на їх поверхні й замерзає.
     Таким чином, вода, що випарувалася, повертається на землю у вигляді опадів (дощу, снігу, граду). Частина цієї води просочується в ґрунт. Потрапляє в озера. Ставки і річки. А з них – у моря й океани. Решта води знову випаровується з поверхонь землі, водойм та рослин. І знову у вигляді пари вона піднімається вгору.
     Вода в природі постійно рухається. Перетворення води в природі з одного стану в інший називають кругообігом води.
-         Гарно вслухайтеся в ці слова: КРУГО-ОБІГ – БІГАТИ ПО КРУГУ.
-         Ось чому воду називають вічною мандрівницею.  Таким чином, вода в природі не утворюється з нічого і нікуди не зникає.
   1. Робота з підручником.
Стор. 26-27
      Рефлексія.
-         Що відбувається з водою, яка знаходиться в озерах, ставках, морях і
океанах під дією сонця?
-         Що стається з водяною парою, коли вона підіймається на землею?
-         Що випадає із хмар улітку? восени? взимку?
-         Куди знову повертається вода?
-         Чи можливе існування всього живого без води?

Екологічна хвилинка
     Учитель. (Учитель веде розповідь з вивішуванням на дошці правил природоохоронних заходів.) (Додаток 8 )
-         На Землі все менше стає чистої води. У водоймах часто потрапляють
отруйні речовини з фабрик і заводів, а також вода забруднена на фермах і в побуті. Через аварії танкерів, теплоходів у воду морів і океанів витікають тисячі тонн нафти. Іноді на берегах річок. Озер, ставків люди миють автомобілі і забруднюють воду бензином.
     У брудній воді багато шкідливих речовин і хвороботворних бактерій. Вони викликають різні хвороби в людей. У такій воді гинуть рослини і тварини.
     Щоб зберегти воду чистою, на підприємствах будують очисні споруди. Тут вода проходить крізь фільтри. Вона звільняється від шкідливих речовин і чистою повертається до водойм.
     Для збирання нафти будують спеціальні кораблі – нафтозбирачі.
     Оберігати водойми дорослим допомагають школярі. Щоб водойми не замулювались, на берегах ставків і річок вони висаджують рослини.
    Води на Землі багато, але більшу її частину становить солона вода морів і океанів. А людям потрібна прісна вода. Її на Землі мало. На кожні 100 літрів води припадає лише 2 літри прісної. Та цю воду спочатку треба добути. Адже значна її частина «законсервована у вигляді льоду або схована глибоко під землею. От і виходить. Що з кожних 100 літрів води людині дістається лише півтори склянки.
  1. Рефлексія.
-         Яке значення має вода для людини?
-         Які властивості вона має?
-         Для чого вона потрібна?
-         Чи багато прісної води у природі?
     Висновок: Без води й повітря не може існувати людина. Тому вони мають потребу в охороні.


     V Етап осмислення, узагальнення і систематизації знань
    1. Хвилинка-цікавинка
    1.  В організмі дорослої людини масою 70 кг води 50 кг; серце – 80%; кров – 83%
    2. Щодоби доросла людина споживає в середньому 2 л води. За сімдесят років життя людина випиває 50 т води.
    3. Для того, щоб виростити 1 кг овочів, необхідно витратити 2 т води.
2. Робота в групах. Виконання завдань.
Група 1
     Розповісти, як відбувається кругообіг води в природі.
Група 2
     Пройшов літній ливень. Земля стала мокрою. Через 2 дні від вологи нічого не залишилось, навіть , калюж  нема. Де поділася вода?
Група 3
     Робота з таблицями. (Додаток 4)  Перевірка вчителем
Фізкультхвилинка
Ось пливе товста хмаринка,                         Почали вони кружляти,
А везе вона сніжинки,                                    Ніби танець танцювати.
Їм набридло так сидіти,                                 Вітерець із ними грав,
Закортіло полетіти.                                         Сніжну віхолу підняв.
(рух по колу)                                                     Та сніжинки покрутились
                                                                             І на землю опустились. (присідають)
    3. Ярмарок оцінок. Робота в парах. (Додатки  5, 6) Перевірка вчителем
    4.Проблемна ситуація. Робота в колі.
-         Дайте оцінку вчинку дівчинки.
Тетянка приїхала до бабусі, яка жила бля моря. Після відпочинку на пляжі,
зібравшись додому, викинула скоринки з фруктів і пусту пляшку з-під соку у море.
-         Чи правильно вона вчинила? Чому? Доведіть своє твердження. (Відповіді
дітей)
  5. Дидактична гра «На що скаржиться вода?». Робота в групах
     Учитель зачитує  сигнали тривоги кожній групі окремо, в яких йдеться про те, на що скаржиться вода, якої шкоди їй завдають люди. (Додаток 7)
  Групи учнів — «лікарі природи». Вони повинні дати пораду, як допомогти воді, щоб вона не страждала.
     VІ Етап повідомлення домашнього завдання
     С. 26-27, скласти питання до опрацьованого матеріалу.
Творче завдання:
— Ви маєте право відкрити фірму по продажу води. Як ви її назвете? («Чисті води», «Краплинка»?).
     VІ Етап підсумку уроку
-         Що нового ви дізнались на уроці?
-          Які стани проходить вода при кругообігу  в природі?
-          Що треба робити, щоб дбати на Землі про чистоту?
-         Для чого людина п'є воду?
-         Де є вода? (у повітрі, у ґрунті, в овочах, у тілі людини).
-         У яких станах буває вода?
-         Подивіться на дошку,  згадайте свої очікування і скажіть. Вони
здійснилися?
За допомогою смайликів оцініть свій настрій після уроку. (Додаток 9)
     VІІ Етап оцінювання
     Учитель.
-         А зараз, відкрийте щоденники, обміняйтеся ними з товаришем по парті і

поставте йому оцінку за роботу на уроці. Біля цієї оцінки я поставлю свою.



Відкритий  урок  української  мови у 2 класі

Тема :   СЛОВА, ЯКІ  НАЗИВАЮТЬ  ОЗНАКИ  ПРЕДМЕТІВ
Мета . Ознайомити учнів із лексичним значенням слів, які називають ознаки  предметів ; формувати  вміння ставити запитання до даних слів в однині та множині ( без термінів) ; розвивати увагу, вміння працювати групами ; виховувати  бажання  працювати.
Обладнання : предметні  малюнки, сигнальні  картки, схема-опора.

                                                      Хід  уроку.
І.  Організація  класу
         Всі  мерщій  сідайте, діти !
         Домовляймось не шуміти.
         На  уроці  не  дрімати,
         руки  вчасно  піднімати.
-  У  мене  зараз  гарний  настрій. Ось  який   /показати  смайликом/  А  у  вас ? Покажіть відповідним смайликом.    Я  хочу, щоб у вас  такий  настрій залишився до кінця  уроку.

ІІ.  Узагальнення знань про слова – назви  предметів.
   - Ми  тільки- но  вивчили  слова – назви  предметів.  Перевірити  ваші  знання  з  теми мені  допоможе   гра «Мовний  постріл».  Після  мого  питання –пострілу  вам  потрібно  ухилитися від пострілу, правильно  відповівши  на  нього.  Решта  дітей  правильність  відповіді  просигналізує  картками.

·        На  які  питання  відповідають  слова – назви  предметів ?
·        Коли  ставимо  питання  ХТО ?
·        Коли  ставимо  питання  ЩО ?
·        Які  слова  пишуться  з  великої  букви ?

ІІІ  Вивчення  нового  матеріалу.

1)  Проблемна  ситуація    [  На  дошці  запис :]
         …. вуха,  …. хвіст,
         ….  сам  на  зріст.
На  городі  побував –
нам  капусту  зіпсував.
-  Прочитайте  текст. Чи  здогадалися про  кого йде  мова ?    / Ні /
[ На  місці  крапок  вчитель вписує  слова  довгі, куций, невеликий]

- Прочитайте текст  зараз. Чи  здогадались про  кого  мова  йде ?

2)       Повідомлення  теми  уроку.
-  Допомогли  вам  вставлені  слова,  які  зі  своїм  вітанням  прислали  вам  художники  Країни  Граматики.  Ці  слова  дають  предметам  якусь  ознаку.
Словникова  робота
ОЗНАКА – це  прикмета, за  якою  можна  визначити що-небудь.

-         Сьогодні  на  уроці ми  і  будемо  знайомитися зі словами, які дають  ознаку  предмету.  Навчимося  ставити  питання  до до  них, впізнавати ці  слова серед  інших.
3)  Робота  з предметними малюнками
 - Розгляньте  малюнки.  Назвіть  предмети, зображені  на  них  та  їх  ознаки  ЗА  КОЛЬОРОМ.
                               /  Малюнки  банана, малини, , курчати, слив /
-         Яке  питання  ставимо  до  слова- назви  ознаки ?
                     [Поступово  з’являються  питання  ЯКИЙ?  ЯКА?  ЯКЕ ?  ЯКІ ?]
-         Зав’яжемо  вузлики  на  пам’ять.

  /        Аналогічно  проводиться  робота зі словами- ознаками за  розміром  за  малюнками  ведмедя і миші /

4 ) Робота  з  підручником.   Вправа 253, с. 116
- Назвіть  предмети, зображені на  малюнках.   Назвіть їх ознаки  за  матеріалом, з якого вони  виготовлені.   Можна  користуватися словами  для  довідки.
-  Запишіть  отримані  словосполучення  за  зразком.

ВИСНОВОК.  Ви  назвали  ознаки слів  назв  предметів за  кольором, розміром, матеріалом  виготовлення.  Повторимо  на  які  питання  вони  відповідають?
                        /  Читання  ПРАВИЛА  на с. 117 /

5)     Ф І З К У Л Ь Т Х В И Л И Н К А
   Час  настав  для  відпочинку
   проведем  фізкультхвилинку.

6)  Тренувальні  вправи.
*  Групова  робота
         Щоб  усе  нам  устигати,
треба  гуртом  працювати.
Групою, повірте, легше
будь-яке завдання  розв’язати.

М е т о д  «МОЗАЇКА» [ В  кожної  групи є  окремі  слова, з  яких  потрібно  скласти  прислів’я і пояснити  його.]

І гр..  ГОСТРЕ  словечко  коле  сердечко.    (Погані  слова  завжди кривдять людину, завдають їй  болю)
ІІ гр.. Ласкаве  слово, що весняний день.  (Ніжні  слова ніби  зігрівають людей)
ІІІ гр.. Казки  малі, а  розуму в них багато.  (Кожна  казка  чомусь  навчає)
ІV гр.. Від  теплого слова і лід  розмерзає. ( Всім  приємно  чути  хороші, теплі  слова)

                 Добре  у  групах  попрацювали,
                 із  мозаїки  прислів’я  склали.

7)  Каліграфічна  хвилинка
                 Щоб  оцінка  була  гарна,
                 треба  вивести  старанно
                 кожну  букву, кожен  штрих.
                 Клас  працює, клас  притих.
П п Пп  праця  працьовитий

-         Яку  людину  називають  працьовитою?
-         У  якій  звуковій  моделі  живе  слово  ПРАЦЬОВИТА ?

--   --  о  І  =   о І  --  о І              ІІ           --  --  о І  =  о І  --  о І  --  -- о І

8)   Інтерактивна  вправа «Карусель»
 
 [Кожна  група  отримує  фломастер  певного  кольору.  Пускається  аркуш  паперу, де  написана  назва  предмета.  ЯЛИНКА.  Потрібно дописати по 1 ознаці і передати слідкуючій  групі, яка  перечитує і дописує свою, не  повторюючи  ознаки]
Підрахування  результатів.

ІV.  Підсумок  уроку.
                 Збіг  урок наш, як  коротка  мить,
                 дуже  швидко  час  біжить.
                 Час  вже  підсумки  нам  зробити,
                 що  ми  встигли  зрозуміти
1)
-         Про  які  слова  ви  дізналися  на  уроці ?
-         На  які  питання  вони  відповідають ?
-         Яку  роль  виконують  у  Країні  Граматики ?

2) Термінова  телеграма
«ДОПОМОЖІТЬ ПРОЧИТАТИ  НАЗВИ  КАЗОК.
                                                      Учні  Лісової  школи »
[З’єднати  ліву  частину  слів з правою ]
Червона                          королева
Спляча                           ключик
Гидке                             шапочка
Снігова                          каченя

Золотий                         красуня



 УРОК  УКРАЇНСЬКОЇ  МОВИ   2 клас
Тема.  Слова – ознаки предметів.
Мета. Дати уявлення учням про прикметник як частину мови, розкрити роль прикметників у мовленні; розвивати уяву, мислення; виховувати любов до рідної мови.
Тип уроку. Урок засвоєння нових знань.
Форма проведення. Урок-подорож.
Обладнання. Схеми, предметні малюнки, картки із словами, лист від Червоної Шапочки.
Хід уроку
І. Організація початку уроку.
Нам дзвінок сповістив: 
Час за парти сідати, 
Уважними бути, 
Урок починати.

ІІ. Мотивація і повідомлення теми уроку.
- Сьогодні ми продовжимо подорож по країні Дивослово.
Ви вже побували у великому місті Іменників, де живуть… (слова, що називають предмети і відповідають на питання хто? або що?). Іменник дуже таємничий – він лише називає себе (говорить "ім'я" своє), а все інше (який він? що вміє робити?) тримає в секреті. Бо живе за правилом: "Не хвали себе сам, хай тебе інші похвалять". А ви хочете розгадати "секрет" іменника? Для цього потрібно завітати до сусіднього міста, де і живуть слова, що розповідають всім, який Іменник за кольором, смаком, розміром, формою, характером.
Іменник! Він узяв собі на плечі
велике діло – називать предмети
Прикметник дасть іменнику-предмету –
Якусь його ознаку чи прикмету
ІІІ. Повідомлення теми і завдань уроку.
-Як ви вже, мабуть, здогадались, всі слова, які живуть у загадковому місті, називають прикметниками, а місто – Прикметниковим. А тепер вже час рушати  до  цього цікавого міста, щоб познайомитися з його мешканцями ближче.

ІV. Вивчення нового матеріалу.
- Та потрапити туди можуть тільки допитливі, кмітливі, слухняні, добрі, веселі, хоробрі, бо королева цього міста Снігова. Вона холодна, зла. Дихнула своїм сніговим подихом і все навкруги стало білим:
Земля (яка?) …
Будинки (які?) …
Поле (яке?) …
Ліс (який?) …
Почули про це дерев'яні та довгенькі з носиком гостреньким веселі брати… (олівці). Кольори усі зібрали і півколом в небі стали (з'являється веселка). І місто стало веселе, різнокольорове. Давайте назвемо кольори веселки.
- Але брати Кольорові Олівці не впустять вас, поки ви не виконаєте їх завдання: назвати і записати ті овочі чи фрукти, колір яких є і у веселки.
( Суниця (яка?) червона, апельсин (який?) оранжевий, лимон (який?) жовтий, огірок (який?) зелений, голубика (яка?) блакитна, терен (який?) синій, сливи (які?) фіолетові.)
А  паролем до входу в місто є правило: що ж таке прикметник.
Давайте спробуємо назвати пароль.
Прикметник - це слово, що вказує на ознаку предмета і відповідає на питання: який? яка? яке? які?
Тепер ми можемо увійти в це місто.

Фізкультхвилинка.

V. Тренувальні  вправи.
1) Робота над загадками.
- До місцевої пошти надійшли листи на нашу адресу. Ось цей лист від неслухняного дерев'яного хлопчика, який продав свою першу книжку буквар, щоб подивитися цікаву виставу. А тепер просить у вас допомоги, бо сам не вміє ні читати, ні писати. Ви здогадалися від кого лист?
Дівчинка з блакитним волоссям (Мальвина) загадала йому загадку, та розгадати сам він її не може. Допоможемо?
У нього ___________ вуха, __________хвіст, шерсть взимку ______________а влітку _____________.
- Що ж це за тварина? Я можу розгадати цю загадку. А ви? Чому? (Не вистачає слів, які б вказували на ознаку предметів.) Та в конверті є якісь слова. Може вони нам допоможуть? (довгі, куций, біла, сіра). (Діти вставляють слова в текст загадки, записують її і відгадують.)
- Давайте тепер і ми загадаємо загадки Буратіно.
(На картках з одного боку записані прикметники, які характеризують тварину, а з іншого – її малюнок, наприклад,
Злий, голодний, сірий  (вовк).
Руда, пухнаста, хитра (лисиця).
Клишоногий, вайлуватий, лахматий (ведмідь).
)
2) Спостереження за роллю прикметників у мовленні.
- Другий лист надійшов від якоїсь Шапочки. Не розберу, що тут написано? (во Чер на) Вона теж хоче загадати вам загадки: (Діти під диктовку записують їх і відгадують).
Маленька, солоденька, всім дітям смачненька. (Цукерка)
Солоденьке, як медок, холодненьке, як льодок. (Морозиво)
-  Які слова допомогли вам відгадати загадки?
Червона Шапочка питає, а що ще ви любите їсти і чому?
Вона любить солодкі, запашні, рум'яні яблука. А ви?
(У відповіді діти включають якомога більше прикметників. )
3) Робота в групах.
Кожна група отримує слово, до якого необхідно дібрати якомога більше ознак, записати їх, а потім загадати всьому класу. (Слова: м'яч, сонце, книжка.)

VІ. Підсумок уроку.
- Ось і закінчується сьогодні наша подорож у країну Дивослово. Вам сподобалось?
- У якому місті ми побували?
- Хто там живе?
Усі ознаки називає
прикметник як частина мови.
І жодної не обминають 
слова ці,
справді пречудові. 
- А на  які  питання  вони відповідають?

VІІ. Домашнє завдання.
Дібрати ознаки до слів: тато, мама, діти.





 УРОК  УКРАЇНСЬКОЇ  МОВИ   3клас
Тема.  Підсумковий  урок  з  теми «Слово. Значення  слова.»
Мета.  Закріплювати знання дітей про пряме і переносне значення слів, багатозначність слова, синоніми і антоніми; збагачувати словниковий запас, розвивати інтерес до слова, творче мислення та мовлення учнів.
Тип уроку.  Узагальнення і систематизація знань.
Форма проведення.  Урок - подорож.
Обладнання. Малюнок Мудрої Сови, правила роботи в групах, картки із завданнями для групової роботи.
Хід  уроку
І. Організація початку уроку.
   Тиша  в  класі, тиша  в  школі,
Розпочався  вже  урок.
Всі  за  парти  посідали, зошити  повідкривали,
В  них  охайно, дуже  файно
Дружно  дату  записали.

ІІ. Повідомлення теми і завдань уроку.
а)  - Сьогодні остання наша подорож до країни Лексикології. Ми прибули на Галявину Знань, де Мудра Сова – вчителька лісової школи, хоче перевірити ваші  знання з теми «Значення слова». А щоб добре виконати всі її  завдання, необхідно:
           Не  просто  слухати, а  чути.
           Не  просто    дивитись, а  бачити.
           Не  просто  відповідати, а  міркувати,
           Дружно  і  плідно  працювати.
А працювати ми будемо у групах. Для цього об,єднайтесь за бажанням у 4групи-команди: Лисички, Зайчики, Білочки та Ведмедики. За кожне правильно виконане завдання група отримує фішку (2 бала).
б) Повторення  правил  роботи  в  групах.
1)Перед  початком  роботи  обрати  лідера, каліграфа, секунданта.
2)Уважно  читати  завдання-інструкції.
3)Говорити  по  черзі, не   перебивати .
4)Дотримуватись  встановленого  часу.
5)Презентувати  роботу  може  будь-який  член  групи.
6)Дотримуватись  правила  піднятої  руки.
7)Працювати  так, щоб  не  заважати  іншим.

III. Закріплення вивченого матеріалу.
Зупинка 1. «Пряме  і  переносне  значення  слів.»
Гра «Третій  зайвий».
1гр.    Золота людина,  золота обручка,  золоті руки.
2гр.    Довге плаття,  довге волосся,  довге життя.
3гр.    Гора зерна,  висока гора,  крута гора.
4гр.    Плаче дощ,  плаче осінь,  плаче малюк.
Зупинка 2. «Багатозначні  слова».
-  Відгадайте  загадки, намалюйте  відгадки.
1гр.  -  Схожий  він  на  апельсин
  І  на  небі  лиш  один.
  Нас  же  в  батька – кільканадцять,
  Я  й  брати – всього  дванадцять.           (Місяць)
2гр.  -  Я  у  кожній  деревинці,
  Квітці, кущику, травинці.
  В  класі  ж  на  уроці  мови
  Ти  побачиш  мене  в  слові.                    (Корінь)
3гр.  -  Я  на  дереві  гойдаюсь.
Я  в  конверті  відправляюсь.                    (Лист)
4гр.   - Це  слово  три  значення  має:
  То  двері  воно  зачиняє,
  То  тягнеться  ніжно  до  мами,
  То  букви  виписує  вправно.                            (Ручка)
Зупинка 3. «Омоніми».
Гра «Хитра  буква».
-  Складіть  різні  речення  із  даними словами.
1гр.    На  березі,  на  березі.
2гр.    Дорога,  дорога.
3гр.    Гори,  гори.
4гр.    Брати,  брати.
Зупинка 4. «Синоніми».
- До  поданих  слів  доберіть  синоніми. Запишіть  їх  під  відповідними  номерами  у  кросворді.
1) Сум                                      2) Дощ
3) Господар                   4) Дах
5) Плаття                        6) Віз
7) Потічок                      8) Лід
Слова для довідок: крига, підвода, хазяїн, злива, сукня, покрівля, струмок, смуток.
Зупинка 5. «Антоніми».
Дібрати  антоніми  до  виділених  слів.
1гр.  Старий  дуб - ________  дуб.
Старий  портфель - _________ портфель.
Стара  газета - ___________ газета.    
2гр.  Свіжі  квіти - ________ квіти.
Свіжа  ковбаса - ____________ ковбаса.
Свіжий  хліб - ___________ хліб.
Змініть  в  тексті  виділені  слова  протилежними  за  значенням .
3гр.    Над  дорогою  стоїть старий  низенький  будинок. Вікна  в  ньому  маленькі, темні. Біля  будинку – старий  сад.
4гр.   Минула  довга  темна  ніч. Настав   похмурий  зимовий  ранок. Повіває  холодний  вологий  вітер.
Зупинка 6. «Фразеологізми».
Замінити  вислови  одним  словом  - синонімом.
1гр. Байдики бити - ___________. Вертітися під ногами - ____________.
2гр. Викинути з голови - ___________. Розбити глека - ______________.
3гр. Замилювати очі - ______________. Набрати води в рот - _________.
4гр. Вийти сухим із води - __________. Задирати носа - _____________.

IV Підсумок  уроку.
 - Над якою темою працювали?
 - Чи сподобався урок? Який настрій у вас в кінці уроку?
 - Які завдання було легко виконувати?
 - А які виявились складними?
Оцінювання роботи учнів на уроці.

V. Домашнє завдання.

Скласти і записати по 2 речення з омонімами мати, замок.




Урок 43. ПІДСУМКОВИЙ УРОК ЗА РОЗДІЛОМ «НАРОДНІ КАЗКИ»       
Мета: узагальнити та систематизувати знання учнів за розділом «Народні казки»; фор­мувати вміння і навички аналізувати, робити висновки з прочитаного; підтримувати інтерес до казки; розвивати пам'ять, спостережливість, уявлення, діалогічне й мо­нологічне мовлення, уміння відтворювати зміст прочитаного; збагачувати словни­ковий запас; виховувати бережливе ставлення до будь-якої книжки.

Хід уроку

ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

Розчитування за складовою таблицею
Робота над чистомовкою
Ище-ище-ище — подув холодний вітрище.
 Гу-гу-гу — всі дерева у снігу.
 Ок-ок-ок — не чутно голосу пташок.
Еву-еву-еву — стука дятел по дереву.

III.    ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Конкурс знавців казок
—      Назвіть казки, героями яких є лисиця і вовк.

IV.    МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ'ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
Сьогодні ми вирушаємо у подорож до Країни народник казок.

Казка — це чарівна країна, де добро завжди перемагає зло.
Казок країна чарівна, —
У гості вас чека вона.
Ото ж часу не гайте,
У подорож рушайте!

—      Увага! Увага! Наш казковий експрес вирушає від станції «Школа» до
станції «Країни казок». У мандрівці на нас чекатимуть цікаві зустрічі, при­
годи. Щоб проїхати всю країну, вам потрібно пригадати все, що ви знаєте та
вмієте, бути уважними та спостережливими. Усі вирушаємо у дорогу!

Звучить аудіозапис пісні «Голубий вагон» В. Шаїнського.


V.      ПОДОРОЖ КРАЇНОЮ КАЗОК

Станція І.     «Упізнай героя» (за висловлюванням) Робота в групах
Кожна група отримує картку, на яких записано висловлювання героїв казок. Потрібно впізнати героя.

Він лежав на вікні, а тоді з вікна — на призьбу, а з призьби — на землю в двір, а з двору — за ворота і побіг-покотився дорогою.

Уранці вийшли вони з хати й полягали на сонці. Вовк незабаром розімлів од спеки й захропів на весь двір.

Дівчина подумала трохи, вийшла на кухню і попросила в кухаря два сита.

Проходить неподалік дід старий, мужичок-сірячок, почув крик, метнувся
до річки й витяг крамаря з води.

Станція II.    «Знайди казку»

—      Наші герої також подорожували з нами, але кожному з них потрібно по­
вернутися до своєї казочки. Допоможіть їм!

Робота в парах
Діти знаходять казку, з якої прийшов герой.
Горобець («Горобець та билина»).
Король («Як дівчина короля перехитрила»).
Крамар («Міньба»).
Лисичка («Лисичкасестричка»).

—А тепер кожен з вас обере казочку, яка найбільше сподобалася, і разом із
героєм цієї казки ще раз завітає до неї на гостину. Перечитаймо казку ще раз.

Самостійне читання улюбленої казки.

Фізкультхвилинка

Станція III. «Народна»
—Поки ви читали казки, наш експрес прибув до третьої станції, де кожна
казочка знайде свого автора, народ, який її склав.

«Жбан меду»                                                        Українська казка
«Як дівчина короля перехитрила»                        Сербська казка
«Міньба»                                                                Угорська казка
«Горобець та билина»                                           Російська казка

Станція IV.   «Будь уважним»
—Наш потяг — на станції «Будьуважним».

Робота у мікрогрупах
—У кожному вагоні сидять четверо пасажирів. Кожен вагон отримує
«квиток», у якому є помилка. Ви маєте знайти ці помилки, і тільки після
цього потяг вирушить далі.

Перший квиток
Це було тоді, коли вовк і лисиця жили разом у мирі й злагоді. (Слово «дружбі» замінено на слово «мирі».)

Другий квиток
Побачивши, що дівчина й справді дуже мудра, король вирішив одружитися
з нею. (Слово «розумна» замінено на слово «мудра».)

Третій квиток
Дівчина подумала трохи, вийшла на кухню і попросила в кухарки два сита.
(Слово «кухаря» замінено на слово «кухарка».)

Четвертий квиток
Ну, добре, голубчику, що хоч сам вернувся! Ходімо в хату обідати. (Слово «вечеряти» замінено на слово «обідати».)

П'ятий квиток
Іди, козо, билину рвати, бо не хоче билина поколихати горобця — доброго молодця. (Слово «гризти» замінено на слово «рвати».)

Станція V. «Театральна»
Діти працюють у мікрогрупах, обирають за бажанням казочку, інсценізують її.
VI.    ПІДСУМОК УРОКУ
—      Наша подорож добігла кінця. Як же самим потрапити до країни казок?
Читати! Під шелест сторінок ви потрапите у казковий світ. Вивчайте казки!
Нехай вони йдуть світом і завжди живуть серед нас.

VII.   ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Відповідати на запитання «Повтори і пригадай» (с. 47).



Тема.Урок позакласного читання.Захопливий світ казок братів Грімм.
Мета: розширити знання учнів про казки братів Грімм; удосконалювати вміння читати вибірково, працювати в групах, парах; створити атмосферу радості, насолоди від творчості; розвивати зв’язне мовлення, мислення, увагу, кмітливість, пам’ять; виховувати інтерес до читання казок ,вміння отримувати почуття захищеності в оточуючому світі ,корисні риси та звички.
                                Хід уроку
І. Організаційний момент
Привітання до гостей:
Ми вам раді, добрі люди,
І вітаєм щиро Вас,
Тож запрошуєм ласкаво
На урок у третій клас.
ІІ.Мовленнєва розминка
Учитель .   Проведемо мовленнєву розминку
                     Повправляєм язички ,щоб не плутались значки.
                     Ось про мишок діалог, щоб цікавим був урок.
                     Перший ряд вже починає – скоромовку промовляє .

Діти.           Мама вчить мене читати,
                    Вчить мене читати тато,
                    Вчить дідусь і вчить бабуся ,
                    Скоро,скоро я навчуся.

   Учитель.   Другий ряд теж не дрімає І швиденько промовляє .

Діти.         Начитався букварика та й малюю косарика.
                  Коси сіно ,косарику,На своєму гектарику .
Учитель.         А тепер у класі тиша,
                        Щоб почуть розмову мишок.

Діти.   Мишка мишку запитала
          «Що сьогодні поробляла?»
         Відказала мишка мишці:
          « Букву А шукала в книжці.
           Буду азбуку вивчати,
          Щоб самій книжки читати».

ІІІ.Мотивація навчальної діяльності
До чого закликає нас ця скоромовка?
(Відповіді дітей)
Так ,діти,нам потрібно більше читати,щоб більше знати .
Учитель.
Тема нашого уроку :Захопливій світ казок братів Грімм.
На уроці ми з вами будемо розширювати знання про казки братів Грімм; розвиватимемо вміння читати вибірково, працювати в групах, парах; створимо атмосферу радості,;насолоди від творчості; розвиватимемо зв’язне мовлення,увагу, кмітливість, пам’ять, виховуватимемо інтерес до читання казок.
---До нас на урок завітала гостя. А її імя ви дізнаєтесь,коли складете слово з цих букв(К К А А З ).
Так ,діти ,це казка.
А які бувають казки?(Літературні або авторські та народні)
Чим вони відрізняються?(Тим ,що автором народних казок є народ, а авторами літературних казок є різні письменники.
Учень.    Казок чимало є на світі
                І веселих,і сумних.
               А чи зможемо прожити ми без них?
Учитель.Дійсно ми не можемо прожити без казок ,які супроводжують нас  з перших днів дитинства. Казки читали нам мами і бабусі,ми із задоволенням переглядали їх по телевізору.
Діти ,адже у кожного з вас є улюблені казки ,Назвіть їх.( Діти називають.) Казки ,які ви назвали мають спільних авторів.
Хто ж вони?
(Брати Грімм).
-А ця виставка книжок складається із ваших улюблених казок братів Грімм.
А хто такі брати Грімм?
(Повідомлення про братів Грімм-технологія «Мікрофон»).

4 .                Обговорення прочитаної казки
І  .Учитель .   Давайте згадаємо деякі казки .
Ми з вами читали казку «Пані Метелиця»
-Чим сподобалась вам ця казка?
-Хто з персонажів запамятався найбільше і чому?
-До якої групи казок належить ця казка? Свою думку обгрунтуйте.(Це чарівна казка , оскільки тут є фантастичний вимисел:будиночок пані Метелиці,збивання перини, з якої летить сніг,золотий та смоляний дощ.)
5.Вікторина  за казками братів Грімм
-А зараз проведемо вікторину за казками братів Грімм.
1.У якій казці від збивання перини на землі ішов сніг?
а) «Пані Метелиця»;
б) «Попелюшка»;
в) «Три брати».
2.В якій казці принцеса любила давати женихам віршовані прізвиська?
а) «Принц Жабеня і Залізний Генріх»;
б) «Король Дроздобород»;  
в) «Розумна Ельза».
3. У якого звіра зачарував маленький карлик прекрасного принца в казці «Краснозорька і Білосніжка»
а) У зайця;
б) У вовка;
в) У ведмедя.
4. Назвіть головних героїв ,які заради суперечки влаштували марафонський забіг на овочевому полі :
а) Заєць та їжак;
б)Вовк і заєць;
в)Черепаха і їжак.
5. Хто з бременських музикантів грав на скрипці
а)Пес;
б)Кіт;
в)Осел.
6.Який  вхід привів пасербицю і ледачу дочку до пані Метелиці?
а) Двері;
б)Люк;
в)Колодязь
7.Хто передбачив королеві в казці  «Шипшинка»,що у неї народиться дочка?
а) Жаба;
б)Відьма;
в)Північний вітер.
8. Після чого козлик із казки « Братик і сестриця» знову став людиною?
а) Випивши живої води;
б)Після смерті відьми;
в)Побувши на весіллі сестри.
9.Як батьки вирішили позбутися дітей через бідність?
а)Замкнути в хліві;
б)Віддати Бабі-Язі;
в)Відвезти в ліс.
6.                      Фізпауза
    «     Щось не хочеться сидіти».
7.Опрацювання казки « Золота гуска».
А зараз ми з вами згадаємо казку,яку багато хто з вас назвав своєю улюбленою. Це казка « Золота гуска».
До якої групи казок належить ця казка?(Чарівна).Чому ви так вважаєте?
Назвіть дійових осіб казки.
Діти , в казці ви зустріли незнайоме слово –«паламар».
Хто може пояснити значення цього слова.
8.Аналіз змісту казки з елементами вибіркового читання.
Подумайте і скажіть :
-Куди батьки посилали своїх синів?
-Хто зустрівся синам ?
- Прочитайте з яким проханням звернувся до них старий чоловік.
Прочитайте як повівся перший син,другий син та третій син.
-Хто із синів виявився найщедрішим?
-Хто  отримав винагороду за свою доброту?
-Прочитайте зачин казки,(кінцівку).
-Чого навчає нас ця казка?
9.Гра  «Придумай казкорекламу»- робота в групах.
Учитель.Пропоную вам придумати рекламу  до вашої улюбленої казки з елементами охорони здоровя.
10.Релаксація
Як завжди після трудової діяльності люди повинні відпочивати
(звучить релаксуюча музика ,спів пташок,діти релаксують).
Закриваємо очі ,уявляємо ,що ми в лісі. Тут так затишно і приємно(1хв).
А зараз повільно повертаємося на урок і продовжуємо роботу.
11.Робота в групах.
Наш улюблений  «Сенкан».
1 група-«Метелиця»
2 група-«Гуска»
3група-«Кіт»
4 група-«Пес»
5 група-«Їжак»
6 група-«Заєць»
12.Підсумок.Рефлексія.
Яку казку ми читали на уроці?
Чого навчає нас ця казка ?
Хто із дійових осіб найбільше сподобався?
Що найбільше сподобалось на уроці?
Молодці! Ви всі добре працювали ,оцінки я поставлю вам після уроку.
Шановні друзі ,коли ви зайшли до класу ,то відчули приємний аромат-це  цілющий запах евкаліпту. Вчені провели експеримент : 4 тижні підряд в одній школі двічі на тиждень проводили таку ароматерапію. Виявилося,що тільки в цій школі діти цілий рік не хворіли. Отже,вдихайте
цілющі аромати і будьте завжди здорові.
13.Домашнє завдання.
На наступному уроці позакласного читання  ми будемо працювати за темою « Казки українських письменників».

Завдання до уроку та список літератури я вам підготувала.

Немає коментарів:

Дописати коментар